Dovolenou dokáže pokazit nejen špatné počasí, ale také nedbale sbalené věci na cestu. Každá destinace má svá specifika a často se stává, že po příletu do cíle rodina zbytečně utratí peníze za zapomenuté věci denní potřeby či naopak překvapeně kouká na množství svetrů a bund, které si k moři přibalila.
dívka na letišti
Pamatujte na tyto zásady:
1.      Včas si zjistěte, jestli je povinné či doporučené očkování, které nenechávejte na poslední chvíli.
2.      Vždy platí, že čím méně toho povezete, tím lépe.
3.      V kufru si nechejte dostatek prostoru pro suvenýry a dárky. S touto rezervou počítejte už doma při balení věcí.
4.      Peníze, léky, doklady, mobil a nabíječku dávejte do příručního zavazadla. Přibalte tam také láhev s vodou a energetickou tyčinku. Nezapomeňte, že v případě letecké přepravy platí omezení, která se týkají množství tekutin. Do příručního zavazadla také nepatří žádné ostré předměty včetně pilníku na nehty či manikúry.
5.      Pečlivě si promyslete, co konkrétně byste chtěli na dovolené zažít. Podle toho si připravte seznam věcí osobní potřeby.
cestovní taška

Co rozhodně nesmíte zapomenout přibalit:

 
·         Cestovní pas či občanský průkaz (pokud cestujete v rámci Evropské unie).
·         Evropskou průkazku zdravotního pojištění.
·         Kartičku cestovního pojištění s telefonním kontaktem.
·         Mezinárodní řidičský průkaz.
·         Mobilní telefon s aktivním roamingem a nabíječku.
·         Pokud využíváte služeb cestovní kanceláře, tak voucher, letenky a cestovní smlouvu.
·         Visačky na kufr a příruční zavazadlo.
·         Pokud nosíte, tak brýle nebo kontaktní čočky.
·         Pokud máte chronické onemocnění, tak lékařskou zprávu o vašem zdravotním stavu a užívaných lécích v angličtině.
·         Pokud s sebou vezete svého psího miláčka, je nutné potvrzení o očkování a zdravotním stavu zvířete v angličtině a přepravní box.
·         Peníze, které rozdělte na několik částí (nikdy nenechávejte v kufru).
·         Lístek s kontaktem na českou ambasádu v místě dovolené.
·         Slovník
 
Kromě tohoto seznamu si vytvořte seznam oblečení a hygienických potřeb dle místa konkrétní destinace. Pokud cestujete v rámci EU, nemusíte se stresovat pro zapomenuté hygienické potřeby či tričko. Vše se dá koupit na místě a některé věci dokonce levněji než v ČR. To ovšem neplatí v případě zapomenutého pasu či průkazky zdravotní pojišťovny.
Vždy se dopředu informujte na zdravotní péči v místě pobytu a způsob jejího hrazení. Ve většině případů platí, že si lékařskou péči a léky z části hradíte sami a pojišťovna vám je proplatí až po návratu domů. Proto si nezapomeňte uschovat všechna potvrzení o platbách.