Vadná zásuvka – jistě budete dobře znát animovaný seriál „A je to!“ s figurkami Pat a Mat. Tito dva nadšenci do kutilství byli schopni tolika přehmatů, že je až s podivem, že je stále bavilo v takové destrukci pokračovat. Jistě by se dal vytvořit jeden díl na téma instalace elektroinstalace, ale ten by byl pro diváky až příliš drastický. Kupříkladu si představte, že vám doma vyhoří zásuvka nebo máte podezření, že se přehřívá, a tak se v tom začnete vrtat sami. Zapomenete si vypnout jistič anebo zapojíte zásuvku s tenkými průřezy vodičů, a buď vás to usmrtí ihned, anebo až při vzniklém požáru. Dobrá rada tedy zní – pokud máte jakékoli podezření na nějakou závadu v elektroinstalaci, a to jak v zásuvkách, tak i ve vypínačích, zavolejte na to elektrikáře s certifikátem.

prodlužovací šňůra

Revize spotřebičůelektrikáři v Praze 9 zajišťují revize elektroinstalace i spotřebičů ve firmách, tam jsou tyto činnosti povinné ze zákona, ovšem v domácnostech je lze také doporučit. Žádný spotřebič totiž nikdy není stoprocentní, cokoli se může pokazit – první den ihned po koupi vám například žehlička spolehlivě funguje a druhý den už se u ní může projevit skrytá závada. Neustálým využíváním spotřebičů se v nich jednotlivé součástky opotřebovávají a k závadě tu může dojít prakticky kdykoli, i u relativně nového spotřebiče.

zásuvka ve zdi

Staré hliníkové rozvody – tam, kde se stále nachází staré rozvody v hliníku, se doporučuje provést rekonstrukci elektroinstalace do měděných kabelů, které mají úplně jiné vlastnosti, jsou bezpečné a hlavně splňují všechny současné předpisy. Životnost hliníkových vodičů je už většinou dávno za zenitem, protože jsou v domech nainstalované mnohdy přes padesát let. V některých bytech byla elektroinstalace prováděna dokonce krátce po druhé světové válce, takže tam hliníkové dráty slouží prakticky nonstop již déle, než sedm desítek let.