Plánujete stavbu zahradního altánku, chtěli byste novou pergolu, zimní zahradu nebo potřebujete kryté parkovací místo pro své auto? Jaký materiál zvolit?

Výhody a využití polykarbonátových desek – Mají široké uplatnění a jsou dostupné!

Polykarbonátové desky jste už jistě viděli, i když si je podle názvu možná úplně nevybavíte. Polykarbonát je v podstatě termoplast a ten má velmi dobré vlastnosti a vyznačuje se i dlouhou životností. Výborné vlastnosti těchto desek oceníte například při stavbě zahradního altánku, pergoly, přístřešku pro auto, ale i při výstavbě skleníku nebo dokonce zimní zahrady. Jinak se tyto desky používají také na výstavbu autobusových zastávek, k vidění jsou mnohdy také na sportovních stadionech. Jaké desky rozlišujeme a jaké výhody tedy polykarbonát vlastně má?

pexels-photo-2886937

Jaké typy polykarbonátu rozlišujeme?

Máme dva typy polykarbonátu, dutinkový polykarbonát, který jinak označujeme i jako komůrkový a pak plný polykarbonát. A jaký je mezi nimi rozdíl? Komůrkové neboli dutinkové desky se obvykle skládají ještě z několika dalších stěn, pak vznikají mezi těmito jednotlivými deskami komůrky. Právě díky této unikátní struktuře jsou energetické ztráty zcela minimální. Desky pak nemusí být jen rovné, mohou být i vlnité nebo zámkové. Plné desky se využívají zejména k zastřešení, v případě, že se využívají venku, mají zevnitř i zvenčí ochranný UV filtr, aby desky odolávaly slunečnímu záření. Na první pohled si lze plné polykarbonátové desky poplést s tabulovým sklem.

pexels-photo-2146408

Výhody materiálu

Jak již bylo naznačeno, polykarbonát je jako materiál velmi odolný a všestranně využitelný, navíc také cenově přijatelný. Mezi hlavní výhody řadíme odolnost proti mechanickému poškození, desky se skutečně jen tak nepodaří rozbít, i proto se využívají na veřejných prostranstvích. Jsou odolné proti vlivům počasí, proti slunečnímu záření, ale i dešti nebo větru. Jsou velmi lehké, takže je s nimi snadná manipulace během instalace. Mají dobré izolační vlastnosti a odolávají dokonce i ohni. Skrze desky dobře proniká světlo a materiál je velmi snadný na údržbu, čištění a mytí není žádný problém.

Polykarbonátové desky vydrží roky stejné, nepodepisuje se na nich ani stáří, takže je to skutečně dobrá a dlouhodobá investice.