Patagonie se rozkládá na jihu Latinské Ameriky a dělí se o ni Argentina a Chile. Ta nejkrásnější část vede z Ohňové Země, táhnoucí se podél And, až k vulkánům Národního Parku Conguillío.

Dostat se sem lze několika způsoby. Buď letecky do Ushuaiy, na konec světa. Anebo začít na severu, přiletět například do Santiaga de Chile či Valparaísa a pokračovat autobusem nebo půjčeným autem. Dnes už ale existuje mnoho dalších letišť v srdci Patagonie, kam se dá dopravit.

Perito Moreno, Argentina

Pokud začnete v Ushuaie, můžete se provětrat po zdejších turistických trasách. Do Národního Parku Tierra del Fuego se můžete dopravit stylovým vláčkem. Existuje zde však spousta jiných tras k lagunám či k výhledům na velkoměsto Ushuaiu.

hora Fitz Roy

Z konce světa lze pokračovat jenom na sever, pokud tedy nechcete navštívit Antarktidu. Po vstupu do Chile vás přes Magalhaesův průliv převeze trajekt. Navštívit cestou můžete město Punta Arenas a Puerto Natales, což je vstupní brána do Národnímu Parku Torres del Paine. Parkem vede spousta tras a jezdí několik trajektů převážejících turisty na druhou stranu jezer. V tomto parku je ale zavedeno vstupné a musíte si váš výlet zarezervovat, stejně tak místo v kempu.

Nedaleko za hranicemi leží argentinské El Calafate, startovní bod k ledovci Perito Moreno, který by nikdo neměl minout. Do Národního Parku Los Glacieres se platí vstupné na den, a tak můžete fotit a čekat, až upadne z ledovce nějaká ta kra, klidně až do večera.

Cestou na sever dojedete do meky všech turistů a horolezců, do El Chalténu s majestátním Fitz Royem v pozadí. Zde můžete prozkoumávat příkré stěny hor, vodopády, výhledy a vodní toky, dokud vám budou síly stačit. Odtud se také dá jet zpět do Chile s pomocí trajektů. Doveze vás do odlehlé části, k začátku silnice Carretery Austral. Jet po ní na sever je opravdovým zážitkem. Velká část této cesty je prašná a nedá se jet moc rychle, a tak bude dost času na to, užít si přírodní scenérie v podobě jezer, hor, hustých lesů a čistých řek.

Po Carreteře se dá dojet až k ostrovu Chiloé, který si zachovává svou typickou atmosféru.

Nebo odbočíte k městečku Futaleufú, kde je možnost sjezdu stejnojmenné řeky s vysokou obtížností, na raftu nebo kajaku. Město leží hned u hranic s Argentinou, a tak se tudy můžete posunout k Národnímu Parku Los Alerces. Tento park chrání obrovské jehličnany a lze si zde příjemně zarybařit v dokonale čistých jezerech.

Dále na severu leží město El Bolsón, známý pěstováním ovoce a svou jedinečností. Budete se tu cítit uvolněni. Na trhu v rytmu živé hudby můžete koupit spoustu výrobků.

Ještě severněji se nachází Bariloche. Město je obklopeno jezerem a horami, a proto je ideání ke spoustě aktivitám po celý rok.

Dalším zajímavým cílem je vulkán Lanín, meřící skoro 3780 m.n.m., a hned za hranicemi můžete obdivovat spoustu dalších vulkánů, až je nebudete moci spočítat, stejně tak počet jezer v jezerní oblasti směrem na jih.

Patagonie je neskutečně rozmanitá a speciální. Zažijete tu spoustu nezapomenutelných zážitků po celý rok.