Podkrovní a půdní byty patří bezesporu k vyhledávanému druhu bydlení. Bydlet v půdním bytě je určitě romantické a atraktivní. Pokud budete mít štěstí, že podkrovní byt bude ve spojení s terasou, určitě se stane luxusním a pohodlným bydlením. Pohled na svět, téměř ze střechy, je určitě okouzlující. Podkrovní byty, ale mají také svá úskalí. Pokud budete půdní byt budovat od píky, máte možnost, vše si pečlivě naplánovat a rozmyslet. Při přestavbě to budete mít o něco složitější.
staré podkroví.jpg
V případě přestavby půdních prostor na byt, počítejte s tím, že budete nejspíš omezeni již stávající dispozicí i prostorem. V takovém případě, by asi bylo nejlepší využít služeb bytového architekta. Přeci jen přihlédne k atypickému řešení bydlení.
Půdní byty můžete sehnat jak ve staré zástavbě, tak v novostavbách.
Výhody bydlení v půdním bytě?
Určitě je jich nespočet. Zvlášť milovníci světlých prostor ocení přírodní světlo vnikající do místností střešními okny. Pozorovat noční oblohu je také lákavé. Jste téměř odizolováni od okolního světa. Nemůže se vám stát, že z bytu nad vámi uslyšíte rušivé zvuky.
Má podkrovní bydlení nějaké nevýhody?
K nevýhodám půdního bydlení patří pořizovací cena. Další nevýhodou, ale snadno řešitelnou, je rozmístění nábytku, které se nám může zkomplikovat zkosenými stěnami. Není problém nechat si vyrobit nábytek na míru. Nepříjemné se může pro vás stát, když dům nebude mít výtah.
okno do podkroví.jpg
Pro všechny případy si nechte zabudovat klimatizaci. Parné léto se může stát v půdním bytě velmi nepříjemné. Jen stěží, střešními okny, uděláte průvan a vyvětráte. Při budování podkrovního bydlení, dbejte na kvalitně provedenou střešní izolaci. Na druhou stranu ušetříte za vytápění.
Než se do budování půdního bytu pustíte, seznamte se všemi jeho nevýhodami.
Kdo touží po prostorově větším bydlení, bude pro něho skvělá volba mezonetový byt.