Pro úplné nováčky v tomto oboru se na chvíli vraťme zpátky do školních lavic na hodinu chemie. Polymerové hmoty jsou vyrobeny z polyvinylchloridu neboli PVC, barviv, změkčovadel a dalších příměsí. Jsou tedy k dispozici v různých barvách a díky příměsím mohou posloužit jako imitace kovů, minerálů apod. Jednotlivé barevné hmoty lze navíc mezi sebou míchat, a tím tak vytvořit vlastní požadovaný odstín.
figurky z hmoty

Přečtěte si, jak snadné je tvořit a co vše se dá vyrobit z těchto plastických materiálů. Na světovém trhu existují tři nejprodávanější značky, jež se od sebe liší vlastnostmi jako je tuhost nebo teplota, při které se hmota vypaluje. Proto je důležité si před samotnou koupí vybrat, která je pro vás nejvhodnější.

barevné korálky

Fimo

Jedná se o nejznámější a nejčastěji používanou polymerovou hmotu, o které jste již možná slyšeli v souvislosti se šperky. Koupit můžete variantu měkčí, se kterou se vám bude lépe pracovat, klasickou nebo atraktivnější hmotu obsahující příměsi, např. třpytky. Vytvrzujte v troubě předehřáté na 110 stupňů Celsia po dobu 20 minut. Někteří producenti mají v nabídce i pudry, kovové plíšky a další pomůcky pro práci s modelovací hmotou.

Cernit

Při výběru této cenově dostupnější hmoty vás může ovlivnit zejména fakt, že práce s Cernitem je výrazně čistější než s používanější hmotou Fimo. Ruce, příp. nástroje vám neznečistí ani tmavé barvy. Konzistence hmoty je spíše měkčí a reaguje na teplé ruce, a tak můžete do tvoření zapojit i menší děti. Výrobky můžete péct v rozmezí 110-130 stupňů Celsia, aniž by se uvolňovaly škodlivé látky. Je však lepší je zpracovávat při stejných podmínkách jako hmotu Fimo. Zajímavostí je, že Fimo, Cernit i Premo lze smíchat dohromady, a vymodelovat z nich tak jeden specifický výrobek.
květina z polymeru

Premo

Kompaktní a mírně tužší polymerová hmota Premo pochází ze Spojených států amerických a obsahuje velmi širokou škálu sytých, ale také speciálních efektních barev. Zapéká se v troubě při teplotě 130 stupňů Celsia po dobu 30 minut. Oproti Cernitu vám budou jednotlivé plátky k sobě méně lepit, a tak je při vrstvení při pokojové teplotě můžete snadněji srovnat. Tato snadná zpracovatelnost spolu se schopností míchat navzájem všechny hmoty může vést k tomu, že se práce s polymerem stane skutečnou hrou.