Dovolená je čas, na který celý rok netrpělivě čekáme. O to horší je, když se něco pokazí. Existuje několik typických onemocnění a úrazů, které každoročně lékaři řeší ve svých ordinacích. Tím nejčastějším je úpal. Jsou lidé, kteří snesou více slunečních paprsků, ale jsou tací, kteří už za pár minut omdlévají. Jestliže se nachomýtnete k někomu takovému, je potřeba ho okamžitě přemístit do stínu a uvolnit mu oblečení. Lépe se k němu dostane ochlazení.
–         Pokud nemáte u sebe iontový nápoj, přidejte mu do vody trochu obyčejné kuchyňské soli.
–         Pro jistotu mu můžete nabídnout i studený obklad.
–         Doporučuje se i sprcha. Rozhodně by ale voda měla být vlažná a nikoliv studená. Postižený by mohl dostat teplotní šok.
mytí obličeje

Voda je univerzální pomocník

Druhým problémem, který nás může během dovolené postihnout, je popálení. A je úplně jedno, jestli se jedná o popálení od sluníčka nebo o to, které jsme si způsobili při opékání špekáčku. Místo se musí rychle zchladit. Nejlépe patnáct minut pod tekoucí studenou vodou. Jestliže máte v mrazáku led, tak je to výborné řešení. K uklidnění a lepšímu hojení pokožky, přispívá i obklad z odvaru z černého nebo zeleného čaje.
·        Spálená kůže se nedoporučuje natírat jakoukoliv mastí.
Jedním z velkých prohřešků je propichování puchýřů. Lepším řešením je překrýt ho polštářkovou náplastí.
o   Puchýř, který neporušíme, se zanedlouho sám vstřebá.
o   Jestliže ho propíchneme, stane se velice bolestivým a bude se hojit dlouhou dobu.
kříž z náplastí
V poslední době se velice rozmáhá cykloturistika. Může při ní dojít k pádu a následnému zranění. Většinou to odnesou kolena a dlaně. Určitě si to všichni (alespoň ze svého dětství) pamatujeme. Jestliže se nejedná o nic vážného, stačí povrchovou ránu omýt tekoucí vodou. Pokud Vám zůstaly v ráně drobné kamínky, budete muset zatnout zuby a kartáčkem je odstranit. Poté se rána vydesinfikuje a natře hojivým krémem.