Jestliže zjistíte, že se kolem vašeho domu poletují častěji pruhované žlutočerné vosy, zbystřete. Je možné, že si poblíž vás postavily hnízdo. Vypadá jakoby bylo vyrobené z papíru. Vosy si staví svá hnízda zpravidla v zemi, ale není výjimkou, že zavítají k vám na půdu, kde si v klidu začnou stavět své obydlí. Jestliže sídlí pouze poblíž vás a párkrát proletí kolem, důkladně si rozmyslete si, zda je nutné vosy likvidovat, protože jsou přirozenou a velmi potřebnou součástí ekosystému. Živí se nektarem a pochutnávají si na sladkém ovoci. Ale také loví mouchy, kterými živí své larvy, protože ty vyžadují živočišnou potravu. Stejně tak jsou přínosem pro přírodu, jelikož jsou zároveň i opylovači.

vosa žlutá

Ale pokud máte v rodině dítě nebo partnera, který je alergický na vosí bodnutí a anebo si tento hmyz vystavěl hnízdo přímo u vás doma na půdě a nemáte jistotu a pocit bezpečí, pak nejspíše bude nutné přistoupit k likvidaci vosího hnízda.

Pokud jste odvážní, můžete se do tohoto díla pustit sami, ale doporučením je určitě vhodné oblečení před možným pobodáním. Můžete aplikovat různé dezinsekční přípravky, které lze zakoupit běžně v drogerii, tak zvané insekticidy. Ale pokud je hnízdo obrovské, vyvarujte se neodborného zásahu, který by vám, mohl přinést vážné zdravotní problémy.

vosí hnízdo

V tom případě povolejte odborníky, kteří se zabývají a jejich náplní práce je i likvidace vosího hnízda. Jsou na to vybaveni, mají prostředky a dokážou vás zbavit i vos ve zdi. S tím byste si nejspíše neporadili. Stejně tak, jako když se vám tyto pruhované dělnice uhnízdí ve střeše, kam je špatný přístup.

A navíc – pokud už je máte v domě, pak je velké nebezpečí, že v nestřeženém okamžiku vlétnou do domu a pobodají vaše malé děti, které se nemohou bránit. A vy zrovna nemusíte být doma, stačí, když budete poblíž na zahradě, a přitom nebudete moci zasáhnout. Anebo vosí bodnutí nemusí přežít váš zvířecí miláček, když je alergický na vosí bodnutí.

Odborná firma si ale poradí jak vypudit vosy z kteréhokoliv prostoru a hlavně bezpečně.