Dříve se půdních prostor využívalo spíše ke skladování zrovna nepoužívaných věcí v domácnosti. S rozvojem bytových možností i zde došlo k posunu a z těchto prostor se stalo vyhledávané místo pro zřizování podkrovních bytů. Bydlení v nich ale může být problematické, hlavně díky šikmým střechám, které při zařizování v mnohém omezují. Tipy https://www.skvelydomov.cz/ pomohou předejít budoucím problémům.
podkroví před renovací
Nejdůležitějším faktorem je správné rozmístění nábytku. Veškeré vybavení se musí podřídit tomu, kde začíná šikmina a podle toho také rozhodovat, co kde bude stát. Pokud stěna od podlahy dosahuje výšky alespoň 170 cm, nemusíte se při přístupu k nábytku obávat žádných omezení. V opačném případě je ale třeba volit nižší, ale dostatečně hluboký nábytek, který poskytne dostatek úložného prostoru. Ten by zde totiž jinak mohl chybět.
Při rozmísťování nábytku si také musíte dát pozor, aby střešní okna zůstala přístupná. Rozložité stoly či hluboké skříňky by jejich otevření mohly znemožnit, zejména otevírají-li se na spodní straně.
Největším problémem bývá zajištění dostatku úložného prostoru. V běžném bytě se totiž skříně staví ke zdi, což zde není možné. Úplně nejlepším řešením je pořízení nábytku na míru. Ten je sice o něco dražší, ale s jeho pomocí budou využity všechny dostupné prostory a také je zajištěna jeho delší životnost. Pokud navíc nevlastníte rozložité podkroví, oceníte rovněž nábytek s posuvnými dveřmi.
Ať už jsou půdní prostory jakkoliv rozložité, vždy se vyplatí volit spíše světlé barvy – bílá, světle žlutá, zelená či modrá, moderní béžové až světle kávové odstíny. Kolem oken je dobré ponechat bílou barvu, protože to opticky zvětší prostory.
podkrovní byt
Důležitý je také dostatek světla. A to jak slunečního, tak umělého. S prvním jmenovaným pomohou střešní okna, která umožní slunečním paprskům proniknout do interiéru bytu ve vhodné míře. Převážnou míru umělého osvětlení zajistí především centrální světlo u stropu doplněné o stojací či stolní lampy.