Ano, je to tak. Ta budoucnost, kterou sledujeme v televizi je čím dál blíže. A sci-fi, které jsme viděli ve zmíněném filmu Minority se pomalu stává skutečností. A kdo je nejdále ve vývoji? Napadla Vás Amerika? Ne, tak ta to není. V technologiích je všeobecně známo nejdále Čína. I když o sobě tvrdí, že je demokratická, tak mnoho způsobů, jak kontrolují lidi, povolují svobodu slova a nesoudí lidi je dost nedemokratická. Novinkami, které vytvořili a zavádí do praxe, je život v Číně více než totalitní.
Jedná se tedy o pomoc, aby se nám nic nestalo nebo nás technologie už ohrožují?
policista na eskalátorech
Tak jako Google sleduje každý náš krok, lze se dálkově napojit na Vaši kameru v nooteboku, ale i sledování oblíbených stránek, aby systém věděl, jaká reklama je pro Vás vhodná. Čína je ještě trochu dál. Již běžně využívají kamery pro rozpoznání obličeje, ale to nestačí. Co takhle kdyby sledovali Váš pohyb, Vaši chůzi, kde nakupujete, co nakupujete. Ještě stále se cítíte svobodní? A k čemu to vše slouží?
kamera v hale
Systém se jmenuje Watrix a díky nasbíraným informacím dokáže odhadnout Vaše chování. Sledovací systém bude zkoumat každý Váš pohyb a moc dobře si jej uchová. Uvidí menší přestupky, jako chůze po přechodu na červenou nebo vyplivnutí žvýkačky na chodník. Za to byste mohli dostat negativní body, ale například za správné chování dostanete body kladné. A k čemu to bude dobré?
No, dle Vašeho hodnocení budete mít možnost přihlásit své dítě na univerzitu nebo naopak nikdy nedostanete příležitost povýšit v práci. Nepřipomíná Vám to režim, který tu kdysi byl?
město za monitory
Ano, je pravda, že systém zjednodušuje práci policistů při dopadení pachatele, ale díky nasbíraným informacím a složitého algoritmu dokáže vyhodnotit, zda nemáte v plánu nějaký trestný čin provést. A tady se už dostáváme blíže k filmu Minority report. Vývojáři slibují, že úspěšnost identifikace bude až 94 %, to je skvělé.
Ale také tím vyvstávají další otázky. Je to stále je systém a člověk je člověk, nelze naprogramovat, systém programují lidi, lidi dělají chyby, co těch 6 %. Co když systém udělá chybu, co když dopadneme jako T. Cruis, nic neprovedl, nic provést nechtěl, ale i tak byl stíhán.