Obývací pokoj. Vnímáte v tomto názvu ten správný význam slova „obývací“? Je to prostor určený pro obývání, nikoli skladování věcí. To by se pak s klidem mohl jmenovat „sklad“ nebo „skladovací pokoj“.

Pojmout obývací pokoj jako skladiště se dařilo lidem zejména za socialismu, tehdy tvořila jeho základ obvykle nábytková stěna od podlahy až téměř ke stropu a tento trend vydržel v některých bytech až dodnes. Něco podobného se odehrává i v ložnicích, tam se zas pro změnu objevují vestavěné skříně či klasické šatní skříně a ložnice se rázem mění na sklad oděvů. Paradoxní je, že v místnostech, kde se lidé příliš dlouho nezdržují, a tráví tam sotva pár minut denně, což jsou chodby a předsíně, zůstává prázdno, volný vzdušný prostor. Co takhle to změnit a koncipovat přesně opačně? Zaplnit nábytkem předsíň nebo prostor pod schodištěm a obývák s ložnicí ponechat volný, vzdušný, kde se bude lépe dýchat a bude tam i lépe proudit energie.

obývací pokoj snů

Dejte šanci pokojovým rostlinám

Jakmile se obývací pokoj s ložnicí otevřou, máte možnost je vyzdobit výzdobou skutečně unikátní. Nevšední, a přitom snad nejkrásnější ze všech – pokojovými rostlinami. Svět rostlin je skutečně velmi pestrý a máte obrovské pole působnosti. Můžete je osadit po celé stěně, vytvořit jim různé podstavce, poličky, výklenky, mohou vás doslova obklopit a vytvářet zvláštní symbiotickou atmosféru. S rostlinami v obytném prostoru je to vždy veselejší, jsou živé a velmi dekorativní a stěží je napodobíte umělými výtvory.

obytný prostor s rostlinami

A z kterých rostlinných druhů vybírat? Nic nepokazíte fíkovníkem a arálií, filodendronem, sleziníkem (ptačím hnízdem), zelencem, hnědovkou, monsterou, aglaonemou, šeflerou, šplhavníkem či asparagusem.

K lásce k rostlinám můžete vést i vaše ratolesti, budete je seznamovat s péčí o jednotlivé druhy, se zálivkou, přesazováním, hnojením, vlivem světla a samozřejmě i s tím, že každá z rostlinek přispívá ke zlepšení klimatu uvnitř bytu, a tím i k našemu zdraví.