Hypotéku na bydlení asi není potřeba nijak dlouze představovat, tento úvěrový produkt známe každý a je v nabídce většiny bank. Podle nejnovějších statistik má s některým z úvěrových produktů zkušenost každý druhý Čech, což může být trochu alarmující údaj. Je ale zapotřebí poznamenat, že se do statistiky zahrnují veškeré úvěrové produkty, tedy i spotřebitelské úvěry nebo kontokorent.
Hypoteční úvěr patří mezi ty nejrozumnější, je totiž brán za konkrétním účelem – pořízení vlastního bydlení. I z tohoto důvodu nabízí jednu z nejvýhodnějších úrokových sazeb ze všech dostupných úvěrových produktů. Do karet dlužníkům hraje i dlouhá doba splácení, délka fixace a výhodně nastavené podmínky. Je ale zapotřebí zmínit, že po novela zákona se některé podmínky pro získání tohoto typu úvěru zpřísnily. Například už nelze dosáhnout na celých 100% hypotéky, ale banky vyžadují alespoň 30% ceny nemovitosti financovat ze svých zdrojů. V praxi to znamená jediné, pokud se rozhodnete pro nemovitost v hodnotě 3 000 000, alespoň 300 000 musíte mít našetřeno. Jinak nemá cenu o hypotéku vůbec žádat, neuspěli byste.
Dalším problémem je pozemek, který určitě také není zadarmo a na jeho pořízení bude potřeba další hypotéka nebo některý z dlouhodobých spotřebitelských úvěrů. Určitě je v tomto případě výhodnější hypotéka na pozemek, neboť nabízí výhodnější úrokovou sazbu než spotřebitelské úvěry.
Ani ceny nemovitostí nejsou zanedbatelným problémem, rostou doslova každým okamžikem. A zatímco za poslední rok v mnoha jiných ohledech utrpěla tržní ekonomika enormní ztráty, trh s realitami pokles s cenami nezaznamenal. Snížily se ceny nájmů, ale koupi či prodej nemovitostí pandemie koronaviru nijak zásadně neovlivnila. Přibývá počet zamítnutých žádostí o úvěr a hlavně pro mladé rodiny může být získání hypotéky ještě složitější než doposud.