Fotovoltaika je součásti opravdu důležitá, kdy využívá slunečního záření k výrobě elektřiny. Tento systém můžeme mít klidně i na našem rodinném domu.

Fotovoltaika má smysl

Výroba elektřiny

Každá domácnost má určitou spotřebu elektrické energie, kdy nejčastěji ji domácnosti berou ze sítě. U nás se vyrábí v různých elektrárnách, kdy nejrozšířenější jsou tepelné. Za tuto energii musíme patřičně zaplatit, protože se někde musí vyrobit a potom dostat až k nám do nemovitosti. Abychom za tyto nemalé náklady každý měsíc ušetřili slušnou sumu, tak si na náš dům můžeme nechat namontovat fotovoltaiku. Tyto panely nám skutečně zajistí, že dobře využijeme sluneční energie k tomu, aby nám vyrobila elektřinu.

pokládka panelů

Celý systém může být napojený na baterii, kam se hezky uchovává elektrická energie, takže ji můžeme využívat klidně v noci. Vyplatí se nám tento systém? To záleží na konkrétním případu, ovšem běžné je návratnost okolo sedmi let. Více Vám k tomu poví odborník, jenž přijede k Vám domů a podívá se například na velikost, orientaci, sklo a další řadu prvků, která má Vaše střecha, aby mohl vše přepočítat.

Jak to celé funguje?

Základem jsou rozhodně fotovoltaické panely, protože ty se nám starají právě o přeměnu slunečního záření na solární energii. Nesmíme je zaměňovat na solární, protože ty mají za účel ohřev vody. Pokud se na fotovoltaické panely podíváme blíže, tak zjistíme, že jsou složeny ze spousty článků, které můžeme označit jako polovodičové diody. Každý panel je vyroben z určitého materiálu a nějaká konstrukčně řešen, takže má daný určitý maximální výkon, který nám může zajistit.

fotovolatické planety

Ten se odvíjí také podle toho, kam jej umístíme, protože dopadajících slunečních paprsků je určitá míra a dopadají pod určitým úhlem. Takže je skutečně důležité, aby na daném projektu pracovali specialisté. Musíme brát v potaz, že cena za panely se snižují a jejich výkon dosahuje dobrých čísel, a proto je návratnost skutečně slušná. Takže ve finále může být fotovoltaika skutečně skvělým řešením i pro náš rodinný dům, kdy ušetříme spoustu peněz.