Hollywoodské sci-fi filmy nám často ukazují katastrofy, které postihnou celou planetu. Námět je někdy postavený na faktech, jindy na zcela vymyšlené katastrofě, která s největší pravděpodobností nikdy nenastane. Filmy totiž nemají za cíl vystrašit lidstvo a připravit ho na drsnou budoucnost, ale jen vydělat peníze. Co všechno už jsme mohli v kině vidět?
ohnivá koule
· Přestanou se rodit děti
Film Potomci lidí je velmi drsnou ukázkou toho, co by se stalo, kdyby lidé přestali být plodní. Svět by rychle mířil do chaosu a terorismus by byl na denním pořádku, na světě by zbylo jen několik málo bezpečných míst a nejmladší zástupci lidstva by byly celebrity. Ve skutečnosti však celosvětově porodnost neklesá a počet obyvatel planety pomalu roste.

· Přelidněná Země
Opačná verze se objevuje častěji, tedy že Země bude přelidněná a tím pádem poroste kriminalita a například zdravotní péče bude těžko dostupná. Ve filmu Elysium to nejbohatší obyvatelé planety vyřeší tak, že si na oběžné dráze postaví svůj vlastní malý svět. Prozatím však takové scénáře nehrozí.
strom na poušti
· Sucho a pusto
Nouze o vodu je ve světě Šíleného Maxe, kde není široko daleko nic než poušť. Války se tu vedou nejen o vodu, ale hlavně o pohonné hmoty. Je pravda, že nedostatek pitné vody je v mnoha oblastech velkým problémem a kvůli úbytku zásob spodní vody může být brzo problémem i v našich celkem vlhkých končinách. Země se však v blízké budoucnosti určitě jednou velkou pouští nestane.

· Nová doba ledová
Akční katastrofický film Den poté velmi zábavně ukazuje, co by se stalo, kdyby se náhle změnily oceánské proudy. Dokonalá přírodní apokalypsa zahrnuje smrtící krupobití, tornáda, bouře způsobující pády letadel, záplavy, tsunami, brutálně ledový vzduch z vrchních částí atmosféry a následně prudké ochlazení klimatu Země. Naštěstí i tahle budoucnost je jen výplodem scenáristů.

· Konec světa
Konec světa je ve filmech jen málokdy opravdu dotažený do konce. Vždycky totiž musí někdo přežít. Ve filmech 2012, Proroctví nebo Sunshine je zdrojem zkázy naše milé Slunce. Ve skutečnosti je kritická sluneční erupce pravděpodobnější než to, že na nebezpečí stihnou lidé jakkoliv zareagovat.

· Zlí návštěvníci z vesmíru
Když už se konečně objeví inteligentní život z jiné planety, má většinou nepřátelské úmysly, jak to ukazuje Den nezávislosti, Mars útočí, Válka světů, Na hraně zítřka nebo Avengers. Naštěstí není příliš pravděpodobné, že se z ničeho nic objeví mimozemšťani a bezdůvodně nás začnou vraždit.

· Zombie apokalypsa
Těžko říct, kdy a kde vznikl mýtus o tom, že se z člověka může stát zombie. Filmy a seriály to však vděčně přijaly a snaží se fyzicky nemožný fakt vysvětlit různými nemocemi a mutacemi.
apokalypsa ve městě
· Stroj versus člověk
Terminátor, Matrix, Já, robot a mnoho dalších filmů ukazuje věčný boj člověka se strojem. Tedy věčný pouze v hlavách scenáristů. Ve skutečnosti se robotika vyvíjí pomalu a ani ten nejlepší software zatím nemá zabijácké sklony.